Jeśli chcesz kupić lub już masz swoje wymarzone panele tapicerowane na ścianę do sypialni, do wnęki, czy innego miejsca w domu to na pewno zastanawiasz się jak je zamontować. Na pewno chcesz, żeby montaż był prosty, nie wymagał fachowej wiedzy, ani użycia specjalistycznych narzędzi.

A przede wszystkim również trwały i bezpieczny na dalszym etapie podczas użytkowania paneli tapicerowanych. Jakie zatem mamy możliwości?

 

Czym zamontować panele tapicerowane?

 

Dwie najpopularniejsze metody montażu paneli tapicerowanych to montaż na klej lub rzep samoprzylepny. Przy zastosowaniu odpowiednich produktów oba systemy są niezwykle proste i bezpieczne.

Warto jednak zwrócić uwagę na specyfikę poszczególnych rozwiązań, gdyż dają nam one różne możliwości

 

KLEJ MONTAŻOWY

System montażu na klej montażowy jest rozwiązaniem, który proponujemy w pierwszej kolejności ze względu na to, że siła połączenia jest zdecydowania najwyższa, a co za tym idzie gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkowania. Po pełnym związaniu kleju panele tapicerowane bardzo trudno oderwać od ściany siłą, więc nie ma nawet mowy o tym, żeby odpadły od niej same.

W większości przypadków jest to również najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. W zależności od ilości paneli przypadających na klejoną ścianę jeden kartusz kleju wystarcza na 1,5-2,5m2 powierzchni. Wysokiej jakości i dobrze dobranym klejem przykleimy panele do niemal każdej powierzchni – nawet do lakierowanych płyt meblowych. Do montażu potrzebujesz pistolet do tzw. kartuszy.

 

RZEP SAMOPRZYLEPNY

Ten rodzaj montażu paneli tapicerowanych już nie jest prosty – jest dziecinnie prosty ? Słowo
„dziecinnie” nie jest przypadkowe, bo dosłownie nawet dzieci poradzą sobie z montażem przy użyciu rzepa. Daje możliwość wielokrotnej korekty przyklejonych paneli tapicerowanych i demontażu w dowolnym momencie. Dlatego bardzo często stosuje się go zadaniowo do paneli, które maskują różnego rodzaju urządzenia – skrzynki elektryczne, zawory, wodomierze z których nie korzystamy na co dzień, ale które wymagają okresowej kontroli, wymiany czy sprawdzenia.

Montaż na rzep daje również możliwość szybkiego demontażu w celu wyczyszczenia lub wymiany w przypadku uszkodzenia. Wybór numer jeden w przypadku małej ilości paneli tapicerowanych – tam gdzie użycie kleju jest ekonomicznie nieuzasadnione, bo tylko niewielka ilość całej kartuszy zostanie zużyta (pojedyncze siedzisko tapicerowane, panele tapicerowane przy łóżku dziecka). Rozwiązanie to również jest mniej inwazyjne – w przypadku całkowitego demontażu paneli zostawia mniej „pamiątek” na ścianie.

Pamiętaj jednak, że rzep nie sprawdzi się w przypadku ścian nierównych lub niejednorodnych (baranki, tynki ozdobne etc.)

Do montażu na rzep nie potrzebujesz żadnych dodatkowych specjalistycznych narzędzi.

Jakie produkty wybrać?

Kluczem do prostego i bezproblemowego montażu jest jednak zastosowanie produktów odpowiedniej jakości. Klej o niskiej sile chwytu początkowego lub źle dobrany pod kątem klejonych powierzchni sprawi, że panele będą „pływać” po ścianie, a montaż z prostej czynności przerodzi się w wielogodzinny lub nawet kilkudniowy horror. Może się też zdarzyć, że panele po niedługim czasie będą odpadać od klejonej powierzchni uszkadzając się przy upadku lub gorszej wersji narażając na niebezpieczeństwo użytkowników.

Tak samo wygląda sytuacja w przypadku rzepu – niskiej jakości produkt to trudności już na etapie montażu, ryzyko uszkodzenia w trakcie użytkowania i zagrożenie dla użytkowników.

Zalecany i sprawdzony przez z nas „w boju” klej montażowy i rzep >>

 

Jak zamontować panele tapicerowane?

Mamy już panele  tapicerowane i akcesoria do montażu – o czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zorganizuj sobie miejsca rozpakowania paneli i czynności związanych z montażem – rozłóż karton lub folie, aby nie zabrudzić paneli, ani miejsca montażu.

Obie klejone powierzchnie powinny być czyste, suche i wolne od pyłu, czy tłustych plam. To znacząco podnosi siłę adhezji i zwiększa przyczepność.

Minimum to przetarcie powierzchni klejenia oraz płyty bazowej paneli wilgotną szmatką. Optymalnie jeśli zamiast wody będzie to benzyna ekstrakcyjna lub inny mało agresywny środek odtłuszczający, który szybko odparuje z czyszczonych powierzchni.

Przez zamontowaniem przymierz, sprawdź „ na sucho” czy panele pasują do miejsca przeznaczenia. W przypadku skomplikowanych, nieregularnych kształtów paneli w pierwszej kolejności ułóż wzór na podłodze.

W przypadku tkanin wzorzystych i strukturalnych, zwróć uwagę na ciągłość wzoru, a w przypadku tkanin welurowych na ułożenie włosa. Zachowaj ciągłość przy montażu, aby uzyskać jednolity efekt. Panele tapicerowane Custom Space są dodatkowo na odwrocie oznaczone strzałkami, aby ułatwić zachowanie właściwego kierunku montażu dla wszystkich paneli. Na zdjęciu obok widać skutki montażu bez zachowania jednolitego kierunku ułożenia włosa. Inny kolor? Nie, tylko obrócony o 180 stopni.

 

Sprawdź  pion i poziom ścian i ustal miejsce początku montażu uwzględniając odchyłki. Kontroluj po przyklejeniu kolejnych paneli.

Montujemy…

KLEJ

Zamocowany w kartuszy klej najlepiej nakładać punktowo na powierzchnię panelu. Po nałożeniu kleju przyklej panel do ściany, mocno dociskając. Im mocniej dociśniesz, tym siła adhezji będzie wyższa.

Instrukcja i zalecenia odnośnie klejenia zawsze znajduje się również na opakowaniu kleju.

W zależności od kleju czas korekty to 5-15 minut. W razie konieczności korekty po tym czasie oderwij panel i przyklej go ponownie zbierając stary klej i nakładając nowy.

Czynność powtórz dla każdego z paneli.

RZEP

Rzep posiada dwie strony – tzw. haczyk i pętelka. Łącz je w pary. Nie ma znaczenia, która strona znajdzie się na panelu, a która na klejonej powierzchni.

Dotnij nożyczkami odpowiednie paski rzepów – optymalnie ¾ długości krótszego boku panelu.

Zerwij taśmę zabezpieczającą z jeden strony rzepu i przyklej do panelu w odległości kilku cm od krawędzi. Kolejny pasek w ten sam sposób przyklej przy drugiej krawędzi panelu. Dołącz drugie strony rzepów, zerwij z nich taśmy zabezpieczające i przyklej panel do ściany. W razie konieczności korekty oderwij delikatnie panel i zamontuj poprawnie.

Czynność powtórz dla każdego z paneli.

Przy dłuższych panelach zalecamy dołożenie kolejnych pasków rzepa w odległości ok. 30-40cm obok siebie (mogą być krótsze - np ½ długości krótszego boku). Poza zwiększeniem przyczepności unikniesz również efektu „dobijania” do ściany w przypadku opierania się o panel.

Włączniki, gniazdka, wieszaki w panelach tapicerowanych

Panele tapicerowane mogą być przygotowane pod montaż wszelkich urządzeń i akcesoriów które znajdziesz na swojej ścianie – typu włączniki, gniazdka, alarmy, domofony, kinkiety, czy wieszaki na kurtki. Jednak różnorodność tych urządzeń i rozwiązań jakie można zastosować jest na tyle szeroka, że temu tematowi poświęcimy osobny artykuł.

 

Miłego montażu!