Renowacja mebli tapicerowanych - czy to się opłaca?

Renowacja mebli tapicerowanych - czy to się opłaca?

Renowacja mebli tapicerowanych to proces, który może odmienić całkowicie wygląd wnętrza. Mając nieatrakcyjne meble do renowacji, z pewnością zastanawiasz się, czy lepiej jest je odnowić, czy zainwestować w nowe. Wiele mebli, nawet w opłakanym stanie można przywrócić do dawnego piękna, a odrestaurowanie mebli często jest tańszą opcją niż kupno nowych. Renowację mebli można oczywiście zrobić samemu, ale warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie. Profesjonaliści od renowacji mebli potrafią zaoferować różne wykończenia, w zależności od potrzeb klienta. Warto pamiętać, że samodzielne odnawianie mebli wymaga od nas wiedzy i wysiłku, a w przypadku błędów efekt może okazać się kiepski. Poniżej opowiemy, czy renowacja mebli jest opłacalna i jak przebiega ten proces.

Ile kosztuje obicie kanapy u tapicera?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje nowe obicie kanapy, warto wiedzieć, że ceny bardzo różnią się w zależności od modelu mebla. Wymiana tapicerki kanapy, która jest niewielka, może nas kosztować niewiele ponad 500 zł, ale duża kanapa, szczególnie rozkładana może kosztować nawet do kilku tysięcy zł. Fotel możemy odnowić za 300 zł - 800 zł. Z kolei łóżka można odnowić za kilkaset do 2 000 zł, w zależności od ilości elementów tapicerowanych. Pufy i tapczany to wydatek w granicach 100 zł - 650 zł. Wybierając tapicera, warto zwrócić uwagę na jego realizacje, żeby być pewien, że nasz mebel będzie wyglądał pięknie.

Proces renowacji mebli tapicerowanych

Renowacja mebli tapicerowanych to proces, który obejmuje zarówno odświeżenie ich wyglądu, jak i przywrócenie komfortowej funkcjonalności. Specjaliści w renowacji mebli często stosują różnorodne techniki i materiały, aby zapewnić najlepszy efekt. Chociaż można podejść do tego samodzielnie, warto pamiętać, że wymaga to czasu, cierpliwości i wiedzy na temat procesu tapicerskiego. Aby przeprowadzić udaną renowację, potrzebujemy odpowiedniej ilości materiałów obiciowych, wypełnieniowych oraz solidnego tapera. Czytając poniższe instrukcje, będziesz wiedział, jak wykonać obicie kanapy samemu.

Pierwszym krokiem jest rozłożenie mebla na części składowe. Powinno się to zrobić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić żadnej części. Zdejmowanie tapicerki powinno odbywać się systematycznie, od lewej do prawej strony. 

Następnie, należy wykroić odpowiedni kawałek materiału, którym dana część mebla będzie obita. Po wykrojeniu materiału czas na wymianę wypełnienia siedziska i oparcia. 

Kolejnym krokiem jest pokrycie mebla materiałem. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na dokładne ułożenie tkaniny na meblu i odpowiednie wygładzenie, aby nie powstały żadne fałdy. Następnie, przy pomocy tapera, przybijamy materiał do stelaża. Pamiętaj, aby zachować odpowiedni nacisk i ostrożność, aby później nie tworzyły się nierówności i zagniecenia.

Ostatnim krokiem jest zszywanie krawędzi, gdzie dwa kawałki materiału się spotykają. Odpowiednia technika i umiejętności szycia mają wpływ na wygląd całego mebla. To właśnie ten szczegół sprawi, że mebel będzie ozdobą naszego pokoju i cieszymy się nim przez kolejne lata na naszej kanapie.

Tapicerowanie mebli to świetne rozwiązanie, nie tylko w przypadku osób szukających oszczędności lub nie chcą się rozstać z meblem z powodu sentymentu. Dzięki tej procedurze zużyte kanapy czy łóżka zyskują drugie życie. Jeśli chcesz osiągnąć swój wyjątkowy styl oraz odnowić swoje skarby, skontaktuj się z profesjonalną firmą tapicerską, która pomoże Ci spełnić marzenia o pięknych, jedyny w swoim rodzaju meblach.

Fachowe tapicerowanie mebli

Najważniejsze w przypadku zlecania renowacji mebli tapicerowanych jest znalezienie odpowiedniego, godnego zaufania tapicera. Jak znaleźć najlepszego fachowca? Warto zacząć od sprawdzenia opinii innych klientów oraz zobaczyć jego portfolio. Liczy się przede wszystkim jakość wykonanej pracy i trwałość materiałów, które zostaną użyte do renowacji. Porównaj oferty różnych tapicerów i zastanów się, który z nich spełni Twoje oczekiwania w stosunku do jakości oraz kosztów.

Kiedy nie warto odnawiać mebli?

Warto również zastanowić się, czy wszystkie meble nadają się do renowacji. Starą kanapę czy fotel można odnowić i sprawić, że znowu będą w pełni funkcjonalne, jednak jeśli stelaż jest zbyt zniszczony, warto może postawić na zakup nowych mebli. Przekładanie kosztów na renowację może w takim wypadku nie być opłacalne.

Podsumowanie

Renowacja mebli tapicerowanych to duża decyzja, ale może być opłacalna, jeśli zlecona zostanie odpowiedniemu fachowcowi. Nie rezygnujmy jednak z możliwości renowacji mebli wykonywanej samodzielnie, ponieważ może to być ciekawy projekt, przy którym nauczymy się czegoś nowego. 

Comments (0)

No comments at this moment

New comment