Panele tapicerowane -  jaka cena za m2?

Bardzo często otrzymujemy pytania, jaka jest cena paneli tapicerowanych za metr kwadratowy. Klienci chcą w ten sposób oszacować koszt wykonania paneli na powierzchni którą dysponują. Niestety cena za m2 paneli tapicerowanych nie jest stała, a na jej wysokość wpływa kilka różnych czynników, o których napiszemy w dalszej części. Rozbieżności w cenie mogą być odczuwalne, dlatego warto wiedzieć, co wpływa na koszt paneli i jak można zoptymalizować wycenę.

Co wpływa na koszt wykonania paneli tapicerowanych?

Koszt wykonania paneli tapicerowanych za metr kwadratowy  zależy w głównej mierze od wymiarów i kształtu paneli i co za tym idzie ich ilości na m2. Doskonale obrazuje to przykład zagospodarowania przestrzeni o wymiarach 100x100cm. Możemy tu zastosować 4 panele tapicerowane 50x50cm, ale równie dobrze możemy wykorzystać 16 sztuk paneli 25x25cm. Wykonanie paneli w drugiej wersji będzie zdecydowanie bardziej czasochłonne i wygeneruje również większe zużycie tkaniny obiciowej, a to przełoży się na wyższy koszt wykonania.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest kształt paneli tapicerowanych. Elementy o kształtach regularnych będą tańsze, niż elementy o kształtach nieregularnych jak np. panele tapicerowane jodełka, panele tapicerowane płotek, czy panele tapicerowane heksagon . Często takie elementy wycinane są przy użyciu specjalistycznych maszyn CNC, aby zapewnić precyzję i powtarzalność wymiarów. To dodatkowy proces który również wpływa na cenę paneli ściennych za metr kwadratowy.

W dalszej kolejności w mniejszy lub większy sposób na cenę wpływa:

- wybrana tkanina obiciowa – zakres cen, jak i różnica w jakości tkanin jest bardzo duża, więc z zależności od wybranej tkaniny cena paneli będzie się różnić. Natomiast w tym przypadku warto jednak wybrać tkaninę dobrej jakości  - tkaniny impregnowane o dobrych parametrach sprostają wymaganiom codziennego użytkowania. Osobiście staramy się dobierać do oferty tkaniny o podobnej klasie jakości i podobnym poziomie cenowym, aby dodatkowo nie utrudniać klientom wyboru. Stawiamy na dobry stosunek ceny do jakości.

- grubość i gęstość pianki tapicerskiej – tutaj sprawa jest prosta, im grubsza i gęstsza pianka, tym cena jest wyższa. Niemniej czasem warto dopłacić za grubszą piankę o większej gęstości. Na przykład, gdy panele mają służyć jako siedzisko lub gdy będą  intensywnie użytkowane (miejsca użyteczności publicznej, np. panele tapicerowane do hoteli)

- poziom skomplikowania projektu – projekty paneli tapicerowanych z dużą ilością elementów o różnych rozmiarach, kształtach i wielu kolorach wymagają zdecydowanie więcej czasu zarówno w fazie przygotowania, jak i realizacji

- elementy dodatkowe, jak przygotowanie pod montaż gniazdek w panelach tapicerowanych, czy innych elementów ściennych jak łączniki, kinkiety, sterowniki, czy alarmy.

- elementy ozdobne – najczęściej chromowana lub złota listwa ozdobna montowana między panelami. Listwy ozdobne świetnie komponują się z panelami tapicerowanymi i znacznie uatrakcyjniają finalny efekt. Na cenę wpływają odczuwalnie, ale jeśli chcemy uzyskać naprawdę wybitny efekt, to zdecydowanie warto!

Cena paneli tapicerowanych - podsumowanie

Podsumowując - rzeczą niemożliwą jest określenie stałego pułapu cenowego w przeliczeniu na metr kwadratowy. Liczba zmiennych jest na tyle duża, że można co najwyżej pokusić się o wskazanie widełków w których cena paneli tapicerowanych się porusza - można przyjąć, że jest to między 220-450zł/m2 . Niezależnie od stopnia skomplikowania projektu zachęcamy każdorazowo do przesyłania zapytań.  W krótkim czasie bezpłatnie przygotujemy jedną lub kilka propozycji wraz z precyzyjną wyceną.